مشاوره مستقیم با پزشک و تعیین وقت در واتساپ
مشاوره مستقیم با پزشک و تعیین وقت در تلگرام
مشاوره مستقیم با پزشک و تعیین وقت
انواع درمان بواسیر در زنان - کلینیک لیزر شفا

می‌توانید از طریق شماره ۰۹۳۷۱۳۰۹۳۷۶ در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.

با توجه به مهارت و تجربه ای که داریم، شما را تا انتهای مسیر درمانتان همراهی کرده، روند درمانتان را تضمین و برگه ضمانت خواهیم داد.

پزشکان و متخصصان جراحی (خانم و آقا) کلینیک لیزر شفا

دکتر الهه فروتن

متخصص جراحی عمومی و بیماری های مقعدی با لیزر

نظام پزشکی: ۱۰۰۴۷۰

دکتر علیرضا جلالی

متخصص جراحی عمومی و بیماری های مقعدی با لیزر

نظام پزشکی:۳۳۶۳۱

دکتر محمود الهوئی نظری

متخصص جراحی عمومی و بیماری های مقعدی با لیزر

نظام پزشکی:۳۳۰۱۲

درمان بواسیر در زنان

درمان بواسیر در زنان

بیماری بواسیر یا هموروئید در زنان (Hemorrhoids in Women) به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی شناخته میشود که دلایل متفاوتی میتواند داشته باشد. بواسیر در بانوان بیشتر از آقایان دیده میشود. چراکه حاملگی، زایمان و تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی در بانوان (برخلاف آقایان) از عوامل اصلی ایجاد هموروئید در خانم ها میباشند.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoids) یک بیماری مقعدی شایع میباشد که بصورت زائده ای متورم در داخل کانال مقعدی یا اطراف آن ظاهر میشود. بیماری بواسیر در زنان معمولاً با خارش، سوزش، خونریزی و درد همراه است. هموروئید با نام های بواسیر یا حتی باباسیل نیز در میان مردم شناخته میشود اما نام اصلی این بیماری مقعدی، هموروئید است. با این حال بواسیر در میان عامه مردم شناخته شده تر است.

علت بواسیر در زنان

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا بواسیر در زنان بیشتر است؟ یا اینکه چرا بیشتر بانوان دچار بیماری هموروئید میشوند؟ در این بخش به تمام این سوالات پاسخی جامع خواهیم داد.

مجموعه ای از علت ها در بوجود آمدن بواسیر در بانوان و آقایان مشترک است. که در ادامه به صورت موردی به همه موارد اشاره شده است. علاوه بر آنها، همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد، علل دیگری مختص به ایجاد هموروئید در بانوان وجود دارند که به آنها خواهیم پرداخت:

 • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی
 • یبوست و خشکی مزاج
 • زور زدن زیاد هنگام دفع
 • روابط جنسی مقعدی
 • چاقی و اضافه وزن
 • اسهال مزمن
 • بارداری
 • زایمان طبیعی
 • عدم مصرف فیبر کافی
 • نشستن طولانی مدت

“بواسیر یا همورورئید در زنان به خصوص در زمان بارداری و عادت ماهانه شایع تر است. این بیماری مقعدی همواره یکی از دغدغه های خانم ها در طول دوران زندگی‌شان است و به دنبال درمان بواسیر به بهترین و موثرترین روش ممکن هستند. درمان بواسیر در زنان از هر موقع دیگری آسان تر شده و به راحتی با کمترین درد و خونریزی قابل درمان است.”

نشانه های بواسیر در زنان

علائم بواسیر در زنان

تشخیص این که چه زمانی بفهمیم به بواسیر مبتلا شده ایم تا حدی با دانشتن علائم بیماری بواسیر در زنان ممکن است. هرچند تشخیص قطعی بیماری هموروئید منوط به معاینه و تشخیص پزشک متخصص جراحی داخلی یا دکتر گوارش است. با این حال نشانه های متداول بیماری هموروئید در زنان شامل موارد ذیل میشود:

 1. درد در ناحیه مقعد
 2. خونریزی هنگام دفع
 3. وجود ترشحات مقعدی
 4. برجستگی و قرمزی در اطراف مقعد
 5. وجود توده های گوشتی در اطراف مقعد
 6. احساس سوزش و خارش در ناحیه مقعد
 7. وجود خون در مدفوع

بواسیر در دوران بارداری

یکی از دلایل اصلی عارضه بواسیر در بانوان، بارداری در بانوان است که در صورت همراه شدن آن با زایمان طبیعی، احتمال مبتلا شدن به هموروئید در بانوان چند برابر میشود. دلیل این موضوع، بالاتر رفتن وزن مادر و در نتیجه آن افزایش فشار وارده به عضلات ناحیه نشیمنگاهی و کف لگن است. طبیعتاً افزایش فشار در ناحیه لگن، با تجمع بیشتر خون در آن ناحیه از بدن خانم ها همراه است که در تشکیل زائده بواسیر کمک کننده است.

وبسایت معتبر www.cfp.ca درباره احتمال وقوع بواسیر در دوران حاملگی زنان اینگونه نوشته است:

.Pregnancy and vaginal delivery predisposes women to develop hemorrhoids because of hormonal changes and increased intra-abdominal pressure. It has been estimated that 25% to 35% of pregnant women are affected by this condition

بارداری و زایمان طبیعی به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش فشار داخل شکمی، زنان را مستعد ابتلا به هموروئید می کند. تخمین زده شده است که 25 تا 35 درصد زنان باردار به این عارضه مبتلا هستند.

 درمان بواسیر در زنان

درمان بواسیر در زنان با لیزر

درمان هموروئید در بانوان با روش های مختلفی ممکن است. اینکه چه روشی برای درمان بواسیر زنان بهتر و موثر است، بستگی به این دارد که در چه مرحله ای از بیماری اقدام به درمان شود.هر چه سریعتر نسبت به درمان بیماری مقعدی اقدام شود، روش درمانی ساده تری نیز موثر خواهد بود.

“درمان بواسیر با روش های متعددی از جمله درمان خانگی، درمان دارویی، درمان با تیغ جراحی و درمان با لیزر ممکن است. انتخاب شیوه مناسب درمان هموروئید به میزان پیشرفت بیماری بواسیر ارتباط داشته و به صلاحدید پزشک متخصص انتخاب می‌شود تا هر چه سریع تر با درد و خونریزی این بیماری مقعدی خداحافظی کنید و سلامتی خود را به دست آورید. انتخاب شیوه مناسب درمان بواسیر کلید رهایی از این بیماری طاقت فرسا است.”

انواع روش های درمان بواسیر در زنان به شرح زیر میباشد:

درمان بواسیر با دارو

درمان دارویی بواسیر در زنان به کمک قرص های مسکن برای تسکین درد، پماد آنتی هموروئید، شیاف آنتی هموروئید و پماد لیدوکائین امکان پذیر است. خانم مبتلا به بواسیر باید با مراجعه به پزشک متخصص جراحی بیماری های مقعدی و معاینه در مطب یا بیمارستان، دارو های متناسب با شرایط بیماری خود را با تجویز دکتر مصرف نماید تا روند درمانی خود را تسریع ببخشد.

درمان خانگی بواسیر زنان

درمان خانگی بواسیر در زنان

با کمک از طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی متفاوت، میتوان نسبت به درمان اقدام کرد. اما آنچه مسلم است، این است که این روش ها از نظر علم پزشکی تایید شده نیستند و ممکن است برای خانمی موثر و برای خانم دیگری بی تاثیر باشد. در متداول ترین روش های درمان خانگی و گیاهی بواسیر در بانوان از موراد زیر بهره گرفته میشود:

 • روغن زیتون
 • سیر
 • آلوئه ورا
 • روغن نارگیل
 • خرما

درمان بواسیر با تیغ جراحی

در شرایطی که روش های درمانی گیاهی و خانگی و دارودرمانی موثر واقع نشد، میبایست از روش های جراحی برای درمان بواسیر اقدام کرد. متداول ترین روش در درمان بواسیر، جراحی با تیغ است که روشی سنتی و همراه با درد و خونریزی است. در این روش بیمار ییهوش میشود تا در حین جراحی درد نکشد. سپس زائده هموروئید با تیغ جراحی بریده شده و محل زخم بخیه زده میشود.

درمان بواسیر با تیغ جراحی در زنان نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک دارد. همچنین پس از انجام عمل بواسیر، دوران نقاهت چندین روزه تا چند هفته ای همراه بیمار خواهد بود.

خطراتی که این روش درمانی دارد، بیهوشی و احتمال از دست دادن خون زیاد است. همچنین درد و سوزش زیاد پس از انجام عمل جراحی و دوران نقاهت نسبتاً طولانی و هزینه های بستری در بیمارستان از معایب این روش درمانی بشمار میرود.

درمان بواسیر با لیزر

لیزر بواسیر در زنان یکی از روش های نوین و پرطرفدار در سال های اخیر در میان بیماران مقعدی است که به واسطه مزایایی که دارد، پیشنهاد متخصصان و پزشکان حوزه بیماری های مقعدی نیز بشمار میرود.

در لیزر درمانی برخلاف جراحی با تیغ، از داروی بیهوشی استفاده نمیشود و بی حسی موضعی برای مدت زمان عمل بکار میرود. همچنین به کمک لیزر بواسیر، دوران نقاهت به چند ساعت تقلیل یافته و نیاز به بستری نخواهد بود. در نتیجه از نظر هزینه ای مقرون به صرفه تر خواهد بود.

مزایای لیزر بواسیر در بانوان

 1. درد و خونریزی کم
 2. دوران نقاهت کوتاه
 3. عدم نیاز به بستری
 4. هزینه تمام شده معقول
 5. عدم نیاز به بی هوشی
 6. عدم نیاز به پانسمان داخلی

بهترین مرکز درمان بواسیر زنان

از آنجایی که برای برخی بانوان درمان بواسیر و طی کردن مراحل تخیص تا عمل جراحی، اهمیت دارد که توسط دکتر خانم انجام شود، در کلینیک لیزر شفا تدابیر این امر اندیشیده شده است. به این صورت که خانم ها و بانوان محترم میتوانند برای تمام بیماری های مقعدی خود را از جمله هموروئید، به انتخاب خود روند درمانی را با دکتر متخصص خانم یا آقا طی نماید.

همچنین کلینیک لیزر شفا مفتخر است که تا به امروز بیش از 10 هزار بیمار مقعدی را پذیرش کرده و در روند درمانی همراه آنها بوده است. از این رو میتوان کلینیک لیزر شفا را یکی از بهترین مراکز درمان بواسیر بانوان معرفی کرد. برای درمان بواسیر یا هموروئید خود میتوانید با شماره های کلینیک لیزر شفا تماس حاصل فرمایید.

منابع:

https://www.cfp.ca/content/cfp/54/2/189.full.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6752749/

بواسیر در زنان؛ از تشخیص تا درمان

درمان بواسیر از روش خانگی تا تیغ و لیزر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.